Följ Svensk Farmacis nyhetsbrev

Prenumerera och få de senaste nyheterna.
Följ oss på
FacebookTwitterRSS

Medel mot håravfall kan ge potensproblem

18 mars 2011
Tidigare forskning har visat att finasterid, som används mot håravfall hos män, kan orsaka impotens. En ny studie visar att problemen kan kvarstå efter avslutad behandling.

Finasterid (Propecia med flera varunamn) kan orsaka potensstörningar även efter att behandlingen avslutats. Det visar en ny studie från The George Washington School of Medicine. Studien kommer att publiceras i Journal of Sexual Medicine.

– Trots att finasterid har visat sig kunna orsaka sexuella biverkningar i ett flertal randomiserade och kontrollerade placebostudier, så är denna studie den första som visar att problemen kan finnas kvar tre månader efter avslutad behandling, säger en av forskarna bakom undersökningen, Michael Irwig, i ett pressuttalande.

Utöver så kallad erektil dysfunktion var även minskad sexlust och problem med att få utlösning relativt vanliga bieffekter av behandlingen mot håravfall.

– Studien understryker vikten av att läkare som behandlar manligt håravfall diskuterar den potentiella risken för bestående sexuella bieffekter med sina patienter, säger Michael Irwig.

Kommentera

För kommentarer och debatt kring artiklarna hänvisar vi från och med 2018-09-14 till vår Facebooksida.

För Svensk Farmacis kommentarfunktion gäller lagen om elektroniska anslagstavlor. Som skribent ansvarar du själv för innehållet. Kommentarerna granskas löpande. Språket ska vara vårdat. Personangrepp och nedsättande omdömen om kön, religion, etnicitet, sexuell läggning samt helt irrelevanta eller kommersiella budskap accepteras inte. Inlägg som inte uppfyller reglerna kan komma att raderas helt eller delvis. Om du tycker att ett inlägg inte uppfyller dessa regler - anmäl gärna kommentaren till redaktionen.