Medarbetare får utbildning i att förebygga ofrivillig ensamhet
Apotek Hjärtat lanserar en utbildning om ensamhet för samtliga medarbetare. Ett antal medarbetare får dessutom vårda vänskap under arbetstid och erbjuds vänvårdsbidrag.

Var femte svensk känner sig ensam.
Ofrivillig ensamhet är ett stort och växande samhällsproblem som påverkar hälsan för många. Samtidigt visar en ny Sifo-undersökning att majoriteten svenskar saknar kunskap om hur man minskar risken för att drabbas och hur man hjälper andra ur ensamhet.
Undersökningen visar att var femte svensk känner sig ensam. Två av tre (64 procent) tror också att någon i deras närhet är ofrivilligt ensam.
Under ett års tid kommer Apotek Hjärtat följa upp vilken effekt det man valt att kalla vänvårdstid och vänvårdsbidrag kan ha på människors sociala liv och välmående. Pilotprojektet är en del av Apotek Hjärtats arbete i Företagsnätverket för ökad gemenskap och mot ofrivillig ensamhet, som initierats av Socialdepartementet.
Modellen som testas liknar de friskvårdsförmåner som många arbetsplatser erbjuder för att uppmuntra till hälsofrämjande aktiviteter, men fokus är i stället att vårda vänskap. Initialt kommer de tio medarbetare som ingår i pilotprojektet att under arbetstid erbjudas 15 minuters vänvårdstid i veckan, alternativt en timme i månaden, tillsammans med ett ekonomiskt bidrag på 1 000 kronor årligen avsett för just vänvård.
— I vår verksamhet möter vi ensamhet dagligen, och även våra medarbetare kommer genomgå de livsstadier då risken för ofrivillig ensamhet är som störst. Vi vill ge dem kunskap och verktyg för att bättre kunna förebygga detta för sig själva och personer i deras närhet. Responsen har varit väldigt positiv och många medarbetare har ansökt om att få vara med i pilotprojektet, säger Monika Magnusson, vd på Apotek Hjärtat i ett pressmeddelande.
Apotek Hjärtats omkring 4 000 medarbetare kommer även att genomföra en utbildning om hur man förebygger ofrivillig ensamhet hos sig själv eller någon annan. Apotek Hjärtats chefer får en kompletterande del med fokus på att identifiera och bemöta medarbetare som är i behov av stöd. Utbildningen är framtagen i samarbete med Mind, som arbetar med psykisk hälsa och att förebygga självmord genom medmänskligt stöd, kunskapsspridning och påverkansarbete.
— Det kan vara skönt att vara ensam ibland, men när ensamheten inte är självvald kan den vara både psykiskt och fysiskt skadlig. Just medarbetare på arbetsplatser är en viktig målgrupp för oss. Vi hoppas kunna främja en medmänsklig arbetsmiljö, lära fler hur man upptäcker varningssignaler och uppmuntra till att vårda sociala relationer. Det behöver inte vara komplicerat. Ett sms för att kolla läget kan ses som en mindre gest, men kan betyda mycket på lång sikt, säger Rickard Bracken, generalsekreterare på Mind i pressmeddelandet.