Gå till innehållet
Gå till startsidan

Fack- och professionstidningen från Sveriges Farmaceuter

Så får du motivation i vardagen

Ibland är inte motivationen på topp – och då är det bra att kunna leda sig själv, skriver Sveriges Farmaceuters ordförande Agnieszka Madej i en ny krönika.

Det nya året har börjat, men vi på Sveriges Farmaceuter har redan haft flera webbinarier och mycket mer är på gång. Vi har till exempel redan genomfört den första delen i webbinarieserien ”Medarbetarskap – så leder du dig själv”.

Varför är det bra att kunna leda sig själv? Jo men motivationen är ju ibland på topp och ibland långt ifrån det. Detta gäller allt vi gör – träning, arbete, städning. Även om jag gillar att träna kan det ibland vara svårt att komma ut och springa. Det regnar, det är kallt, jag hittar inte träningsklä­derna, jag har nyss ätit… Bortförklaringarna är många. Men jag vet att när jag väl har genomfört träningspasset, trots regnet, känns det fantastiskt.

Målet är inte bara att ha genomfört ett tränings­ pass utan det ligger också i återhämtning och att ha rensat tankarna kring vad som hänt under dagen eller veckan.

När det gäller att leda sig själv så gäller det för min del att planera tiden väl när kalendern ständigt fylls på med nya möten och aktiviteter. För mig som ordförande betyder det bland annat att delta på seminarier, egna webbinarier och att träffa utländska kollegor. Roliga uppgifter, men planering är avgörande.

I år kommer vi att stå värd för våra nordiska systerförbund. Det är ett bra tillfälle för oss att se vilka frågor som är aktu­ella i respektive land och jag har tidigare konsta­terat att det finns en hel del likheter. Vi inspirerar också varandra i olika frågor.

Under 2024 var det mycket fokus på framtidens apotek. Vi har fått Naloxon som farmaceutsorti­ment, TLV har kommit med sin slutrapport om farmaceutiska tjänster och rekommendation om att införa dessa på apotek. Samtidigt som jag vet att det är tight i bemanningen på många apo­tek behöver vi kunna visa att rådgivning är viktigt.

Apotek är en del av sjukvården och du som jobbar på apotek och expe­dierar recept är enligt patientsäkerhets­ lagen hälso­- och sjukvårdspersonal. Under 2025 hoppas jag att det blir fler tjänster på apoteken och att detta samtidigt stärker vår profession!

Mest läst